Marek Luzar

OBRAZY 

reżyser filmów animowanych, współrealizator programów telewizyjnych, dokumentalista, reżyser teatralny. Zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją.

   Kształcenie się 

Absolwent w 1988 r. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa – dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. W latach 1996-1998 studiował w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci na ASP w Krakowie.

Charakterystyka dorobku [edytuj]

Brał udział w 32 wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Warszawie, Bielsku-Białej, Toruniu. Zorganizował 24 wystawy indywidualne m.in. we Francji, USA, Polsce: w Krakowie, Bielsku-Białej, Żywcu, Warszawie, Bytomiu. W 2003 r. miał indywidualną wystawę rysunku i malarstwa "Anioły i nie tylko..." w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, stypendystą Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, dwukrotnym stypendystą Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, stypendystą Miasta Wolfsburg i Deutsch-Polnische Gesellschaft w Wolfsburgu.

Jako reżyser pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 1988-1994. W latach 1994-1995 był dyrektorem artystycznym Studio Betel – studio filmowe.

Od 1991 r. dla TVP zrealizował serię 13 odcinków filmów animowanych pod wspólnym tytułem Szkoła Mędrców (reżyseria, opracowanie plastyczne, animacja) według felietonów Marka Skwarnickiego zTygodnika Powszechnego. Wraz z Markiem Skwarnickim był jednocześnie współscenarzystą serii.

W 1998 r. brał udział w realizacji dla TVP przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu serii Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego – odcinek pt. Czerwona łata (reżyseria, opracowanie plastyczne).

Współpracował z redakcją dziecięcą w TVP przy realizacji programu Gimnastyka buzi i języka.

Jest autorem filmów dokumentalnych: cykl pt. Chorwacki tryptyk, Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Rzymskie Rekolekcje, Podbeskidzie w Pielgrzymce Narodowej. W 1998 zrealizował widowisko teatralne dla dzieci w Bielsku-Białej w Teatrze Banialuka pt. Cudaczek Wyśmiewaczek (adaptacja, inscenizacja, reżyseria, scenografia). W 1999 współpracował z Grzegorzem Królikiewiczem jako scenograf w spektaklu Anhelli Juliusza Słowackiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i w spektaklu dla Teatru Telewizji.

Filmografia 

Serial animowany 

  • 1994 - KRÓTKIE SPIĘCIE w SZKOŁA MĘDRCÓW Reżyseria, Scenariusz,

  • 1993 - FORTEPIAN w SZKOŁA MĘDRCÓW Opracowanie plastyczne, Reżyseria, Scenariusz,

  • 1992 - ULICA ZMARTWIEŃ I MARZEŃ, WILK I TOLERANCJA w SZKOŁA MĘDRCÓW Opracowanie plastyczne, Reżyseria, Scenariusz,

  • 1991 - KALESONY SZCZĘŚCIA w SZKOŁA MĘDRCÓW Opracowanie plastyczne, Realizacja, Scenariusz,

  • 1990 - REKSIO I PAW, REKSIO I SOWA w REKSIO I PTAKI Animacja,

  • 1990 - SZALONY DUCH ROGERA w PODRÓŻE KAPITANA KLIPERA Animacja,

Film animowany 

  • 2006 - TRYPTYK RZYMSKI Reżyseria, Scenariusz, Operator kamery, Opracowanie plastyczne, Scenografia, Koproducent,

Cykl filmowy animowany [edytuj]

Spektakle Teatru Telewizji 

  • 1999 – Anhelli Współpraca scenograficzna,

Nagrody filmowe 

  • 2008 - TRYPTYK RZYMSKI Warszawa - Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") II Nagroda w kategorii: Inne filmy i programy

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/bielitz/domains/bielitz.pl/public_html/templates/sj_joomla3/includes/yt_template.class.php on line 429
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top