OBRAZY 

 

Adela Wiśniewska o sobie...

 

Jestem Częstochowianką. Minie wkrótce rok od mojej,kolejnej,indywidualnej wystawy malarstwa,zorganizowanej przez Miejską Galerię Sztuki Współczesnej w Częstochowie z okazji 40 lecia pracy twórczej.

 

 

Wracam myślami do czasu kiedy rysunek i malarstwo traktowałam jak zabawę,a na pierwszym planie oprócz nauki w szkolnej /podstawówka i Liceum Ogólnokształcące im. J.Słowackiego/ była nauka gry na fortepianie i wszystko to,co z tym związane /ćwiczenia,egzaminy,popisy,koncerty dziecięce,koncerty sławnych pianistów/.Naukę w szkole muzycznej ukończyłam na rok przed maturą.Po maturze znalazłam się na Wydziale Fizyki w Studium Nauczycielskim.Jednym z wielu przedmiotów na fizyce był rysunek.

 

Tam właśnie i wtedy,pod namową wykładowcy-Maksymiliana Brożka,malarza z kręgu ASP w Krakowie rozpoczęłam regularną naukę rysunku i malarstwa. Znalazłam się w gronie ludzi uzdolnionych plastycznie,pracujących intensywnie w pracowni malarskiej.Tam też poznałam techniki malarskie.

 

Ćwiczyliśmy rysunek postaci ,portret,martwą naturę a także robiliśmy wypady w plener,gdzie powstawały szkice pejzażowe. Doznałam olśnienia,ze wreszcie znalazłam to co najbardziej chciałam robić i że malarstwo z muzyką będzie się znakomicie uzupełniać.W 1962r.równocześnie z dyplomem na SN zdałam

egzamin wstępny do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi i zostałam przyjęta.

 

Malarstwo u prof.Stefana Wegnera /ucznia S.Strzemińskiego/ a poźniej w pracowni prof.L.Kunki. Projektowanie ubioru u pani prof.K.Preyzner. W r.1968 zakończyłam studia dyplomem i zaraz rozpoczęłam pracę zawodową.

 

Po ośmiu latach pracy etatowej jako projektantki gier planszowych ,projektowania ubioru,nauki młodzieży w szkołach odzieżowych i plastycznej i malowania obrazów. Postanowiłam zaryzykować i zajęłam się tylko malarstwem. Było to przysłowiowe rzucenie się na głęboką wodę i rozpoczęcie zycia na własny rachunek.

 

Malowałam obrazy olejne, a także akwarele i gwasze. Po kilku latach kupiłam duży zestaw najlepszych

suchych pasteli Talensa i przygoda trwa do dzisiaj. Po studiach szybko "uzwyczajniłam" się w malarstwie i architekt.wnętrz i zostałam członkiem zwycz. w Związku Polskich Art.Plastyków.

 

Od tego czasu biorę udział w środowiskowych dorocznych wystawach malarstwa.

Uczestniczyłam w wielu krajowych i zagranicznych plenerach malarskich.Jestem współautorką

ogólnopolskiego pleneru malarskiego "Jurajska Jesień" trwającego nieprzerwanie od 1975 r.

Zajmuję się malarstwem olejnym i pastelowym.

 

Twórczość moją w ostatnich latach zdominował pastel, a szczególnie portret i kwiaty.

Jestem realistką. Moją wenę twórczą wzbogacają podróże,plenery,muzea,opery,koncerty,balet i teatr.

 

W katalogu mojej wystawy jubileuszowej historyk sztuki Pani Katarzyna Sucharkiewicz napisała:

Kluczowe w analizie i opisie malarstwa Adeli Wiśniewskiej są terminy: dekoracyjność, nastrojowość i subiektywizm. I dalej ... malarstwo A.W. jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne. 
To przykład zgodności między wrażliwością i charakterem, a działalnością artystyczną pomiędzy usposobieniem a twórczością.

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/bielitz/domains/bielitz.pl/public_html/templates/sj_joomla3/includes/yt_template.class.php on line 429
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top