Marek Luzar

Marek Luzar
reżyser filmów animowanych, współrealizator programów telewizyjnych, dokumentalista, reżyser teatralny. Zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją.
Kształcenie się
Absolwent w 1988 r. Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa – dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. W latach 1996-1998 studiował w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci na ASP w Krakowie.
Charakterystyka dorobku [edytuj]
Brał udział w 32 wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Warszawie, Bielsku-Białej, Toruniu. Zorganizował 24 wystawy indywidualne m.in. we Francji, USA, Polsce: w Krakowie, Bielsku-Białej, Żywcu, Warszawie, Bytomiu. W 2003 r. miał indywidualną wystawę rysunku i malarstwa “Anioły i nie tylko…” w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.
Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, stypendystą Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, dwukrotnym stypendystą Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, stypendystą Miasta Wolfsburg i Deutsch-Polnische Gesellschaft w Wolfsburgu.
Jako reżyser pracował w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 1988-1994. W latach 1994-1995 był dyrektorem artystycznym Studio Betel – studio filmowe.
Od 1991 r. dla TVP zrealizował serię 13 odcinków filmów animowanych pod wspólnym tytułem Szkoła Mędrców (reżyseria, opracowanie plastyczne, animacja) według felietonów Marka Skwarnickiego zTygodnika Powszechnego. Wraz z Markiem Skwarnickim był jednocześnie współscenarzystą serii.
W 1998 r. brał udział w realizacji dla TVP przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu serii Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego – odcinek pt. Czerwona łata (reżyseria, opracowanie plastyczne).
Współpracował z redakcją dziecięcą w TVP przy realizacji programu Gimnastyka buzi i języka.
Jest autorem filmów dokumentalnych: cykl pt. Chorwacki tryptyk, Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Rzymskie Rekolekcje, Podbeskidzie w Pielgrzymce Narodowej. W 1998 zrealizował widowisko teatralne dla dzieci w Bielsku-Białej w Teatrze Banialuka pt. Cudaczek Wyśmiewaczek (adaptacja, inscenizacja, reżyseria, scenografia). W 1999 współpracował z Grzegorzem Królikiewiczem jako scenograf w spektaklu Anhelli Juliusza Słowackiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i w spektaklu dla Teatru Telewizji.
Filmografia
Serial animowany

1994 - KRÓTKIE SPIĘCIE w SZKOŁA MĘDRCÓW Reżyseria, Scenariusz,
1993 - FORTEPIAN w SZKOŁA MĘDRCÓW Opracowanie plastyczne, Reżyseria, Scenariusz,
1992 - ULICA ZMARTWIEŃ I MARZEŃ, WILK I TOLERANCJA w SZKOŁA MĘDRCÓW Opracowanie plastyczne, Reżyseria, Scenariusz,
1991 - KALESONY SZCZĘŚCIA w SZKOŁA MĘDRCÓW Opracowanie plastyczne, Realizacja, Scenariusz,
1990 - REKSIO I PAW, REKSIO I SOWA w REKSIO I PTAKI Animacja,
1990 - SZALONY DUCH ROGERA w PODRÓŻE KAPITANA KLIPERA Animacja,

Film animowany

2006 - TRYPTYK RZYMSKI Reżyseria, Scenariusz, Operator kamery, Opracowanie plastyczne, Scenografia, Koproducent,

Cykl filmowy animowany

1998 - Czerwona łata w Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego Animacja, Layout, Opracowanie plastyczne, Reżyseria,

Spektakle Teatru Telewizji

1999 – Anhelli Współpraca scenograficzna,

Nagrody filmowe

2008 - TRYPTYK RZYMSKI Warszawa - Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") II Nagroda w kategorii: Inne filmy i programy