Witam na stronie "Galerii Wzgórze".
Galerię założył 16 kwietnia 1987 roku Franciszek Kukioła.
Organizujemy wystawy indywidualne, imprezy muzyczne, spotkania autorskie,
pokazy filmowe, konferencje naukowe i indywidualne imprezy z kateringiem.                                                           
Przy "Galerii" działa FIRMA PORTRETOWA, a od 1998 roku Kawiarnia z uroczymi ogrodami czynna od 11.00. do ostatniego klienta.
Mieścimy się w urokliwej części starego miasta przy ulicy Wzgórze 4. "Galeria Wzgórze" czynna na życzenie Całą Dobę. Od 1 kwietnia 2013 roku "Galerię Wzgórze" przejęła córka Anna KUKIOŁA
Z A P R A S Z A M

Marek Grabowski

Kategoria: Artyści

GRABOWSKI Marek (ur. 1955 r. Sosnowiec)

 

 Najpierw pracował w różnych zawodach, potem uzupełniał naukę i zdobywał dyplomy. Był leśnikiem, górnikiem fedrującym pod ziemią, kreślarzem, plastykiem zakładowym w kopalni "Paryż". Po ukończeniu Studium Reklamy w Katowicach, w wieku 30 lat podjął studia w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w 1990 r.). Członek ZPAP, TAA, AIAP oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Przekorna, a nawet buntownicza postawa twórcza, podbudowana rozważaniami filozoficznymi, estetycznymi oraz poetyckim piórem, musi przekładać się na niepokorne i mocno zindywidualizowane obrazowanie świata. Niekiedy krytycy zaliczają go do nurtu "art brut", czyli sztuki surowej, przez niektórych mylnie kojarzonej z prymitywną. Ale Grabowski jest wyżej i dalej, art brut to zbyt ograniczająca go kwalifikacja. Swobodnie i zarazem z premedytacją maluje antyakademicko, bo wrażliwość i doświadczenia człowieka współczesnego nie poddają się żadnym wyuczonym, gotowym schematom. 

W niepowtarzalny sposób oscyluje pomiędzy abstrakcją a figuracją, tworząc obrazy bardzo ekspresyjne, wielobarwne, zagęszczone. Z żywiołowo powstających, z pozoru chaotycznych kompozycji, wyłaniają się poetyckie i egzystencjalne tematy: "Pogoń za złotym rogiem", "Bastiony chlebodawców", "Flagi bezdomne". Choć nie maluje w manierze realizmu przedstawieniowego, jest bezkompromisowo realistyczny. A to już wyższa jazda.

Miał 18 wystaw indywidualnych, poza Polską m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech.

 

Logo BeskidzkaMama