Witam na stronie "Galerii Wzgórze".
Galerię założył 16 kwietnia 1987 roku Franciszek Kukioła.
Organizujemy wystawy indywidualne, imprezy muzyczne, spotkania autorskie,
pokazy filmowe, konferencje naukowe i indywidualne imprezy z kateringiem.                                                           
Przy "Galerii" działa FIRMA PORTRETOWA, a od 1998 roku Kawiarnia z uroczymi ogrodami czynna od 11.00. do ostatniego klienta.
Mieścimy się w urokliwej części starego miasta przy ulicy Wzgórze 4. "Galeria Wzgórze" czynna na życzenie Całą Dobę. Od 1 kwietnia 2013 roku "Galerię Wzgórze" przejęła córka Anna KUKIOŁA
Z A P R A S Z A M

Leszek Stańko

Kategoria: Artyści
 
 

Leszek Stańko ur.1924

OBRAZY

urodzony 1924 w Sosnowcu, syn Michała, artysta dziś 86-letni, zachował pełnię sił twórczych. Ojciec, który przed wojną miał pracownię z Zakopanem, od dziecka zabierał go w Tatry. Syn od kilkudziesięciu lat kontynuuje starą tatrzańską szkołę pejzażu (Stefan Filipkiewicz, Stanisław Gałek, Michał Stańko i inni). maluje głównie Tatry, ale także Beskid Śląski, Jurę Krakowsko-Częstochowską, rzadziej Bieszczady. W swych najlepszych obrazach dorównuje wyżej notowanemu ojcu, zmarłemu w 1969 roku. Wypracował własny, oryginalny styl. Zdobył popularność zwłaszcza na Śląsku. Swe prace sprzedaje do Wiednia i Rzymu oraz wśród Polonii amerykańskiej w Nowym Yorku i Chicago. W latach 1945 - 1947 studiował w ASP w Krakowie u Weissa oraz krótko u Ignacego Pieńkowskiego i Fryderyka Pautscha. Studiów nie ukończył. Pracował następnie 6 lat w Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych i Wytwórni Filmów Rysunkowych w Warszawie. Potem już na stałe wrócił do malarstwa. W 1956 roku został członkiem warszawskiej grupy artystycznej "Zachęta", którą utworzyli artyści kontynuujący tradycję XIX-wiecznego realizmu. Wystawiali w Warszawie i innych miastach.

 

  •  
  • 22 sty 2011
  • Gazeta Wyborcza Katowice

Leszek Stańko


Ta try – jego miłość. Odszedł na wieczny plener znany malarz o ustalonej renomie Leszek Stańko (ur. 1924 r.), niezrównany odtwórca piękna Tatr, uczeń i kontynuator swego ojca Michała (1901-1969). Szedł jego śladami, tworząc w ciągu długich lat setki – a może i tysiące – najczęściej niewielkich, a nieraz gigantycznych rozmiarów powszechnie akceptowanych i poszukiwanych świetlistych, wielobarwnych wycinkowo lub panoramicznie potraktowanych pejzaży. Czasami szły do licznych odbiorców jeszcze mokre... Swym czarodziejskim pędzlem potrafił stworzyć pełną iluzję urody, ale i grozy wysokogórskich wierzchołków, żlebów i ośnieżonych zboczy.

 

 

Logo BeskidzkaMama